© 2011-2018 Studio Graficzne Papercut ♥ z Krakowa!
hello@papercut.pl · +48 793-866-140
case study
W sobotę 2 sierpnia wystartowała 72. edycja Tour de Pologne. Ten najstarszy w Polsce wyścig przyciągnął nad Wisłę czołówkę światowego kolarstwa, która tydzień wcześniej zakończyła zmagania na francuskiej Wielkiej Pętli. Po ubiegłym sezonie stojącym pod znakiem sukcesów naszych reprezentantów, apetyty polskich kibiców zostały rozbudzone w ogromnym stopniu. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na stworzenie infografiki, na której przedstawiliśmy najciekawsze fakty dotyczące tegorocznej odsłony TDP.
Przez ile miejscowości przejedzie 72. TdP? Ile w sumie ważą wszystkie rowery uczestników wyścigu? Czy Rafał Majka będzie musiał włączyć telewizor, aby zobaczyć peleton? Zapraszamy do lektury case study infografiki
"27 faktów, które nakręcają 72. Tour de Pologne 2015".
Tour de Pologne to największa i najważniejsza w tej części Europy impreza kolarska sięgająca swoimi korzeniami aż do 1928 r., kiedy to odbył się I Kolarski Bieg Dookoła Polski. Od 2011 r. TDP znajduje się w prestiżowym gronie wyścigów UCI World Tour, czyli kolarskiej ligi mistrzów. O randze imprezy świadczy też ilość zawodników z absolutnej czołówki światowego peletonu, którzy co rok pojawiają się na starcie Touru. W tym roku zmagania odbywają się pod hasłem “Łączymy stolice”, jednak już po pierwszym etapie ulicami Warszawy, kolarze przenieśli się na Południe, gdzie ścigają się po malowniczych drogach województwa Śląskiego oraz Małopolski. Zwycięzcę wyłoni natomiast sobotnia „czasówka” w Krakowie.
Jako główny cel obraliśmy udostępnienie przygotowanej infografiki w głównych kanałach komunikacji social media organizatorów wyścigu - Facebook i Twitter. Po cichu liczyliśmy również na szerowalność w innych dużych kanałach (głównie poświęconych kolarstwu).
W naszym projekcie chcieliśmy skupić się przede wszystkim na informacjach, które zaciekawią nie tylko zagorzałych fanów kolarstwa szosowego, ale także będą mogły okazać się interesujące dla ludzi na co dzień nie związanych z tym sportem. Stąd też podczas zbierania danych do infografiki, oprócz „twardych” kolarskich faktów, staraliśmy się również wyszukiwać ciekawostki. Całość zdecydowaliśmy się osadzić w luźnej konwencji. Zastosowaliśmy też kilka porównań, które miały na celu obrazowe ukazanie niektórych potencjalnie mniej interesujących elementów.
Jako źródła posłużył nam szereg stron internetowych związanych z kolarstwem, jednak trzy najważniejsze to oficjalna witryna Tour de Pologne, strona Międzynarodowej Unii Kolarskiej, oraz strona ze statystykami wyścigów kolarskich.
Już na etapie projektowania graficznego samej infografiki musieliśmy dokonać selekcji zebranych informacji i wybrać te najbardziej interesujące. Od początku zależało nam na tym, aby infografika została opublikowana na oficjalnych kanałach wyścigu, a także stronach związanych z kolarstwem szosowym, dlatego też projekt musiał wpisywać się w oficjalną identyfikację wizualną wyścigu Tour de Pologne oraz pasować do konwencji informacji przekazywanych przez Organizatorów. Warstwa graficzna to natomiast efekt pomysłowości i pracy naszej koleżanki Ewy.
Stworzyliśmy dwie wersje projektu – jednokolumnową, typową dla infografik oraz trzykolumnową, lepiej prezentującą się na desktopach (głównie chodziło o możliwość udostępniania posta na Facebooku). Całość została też oczywiście przetłumaczona na język angielski, a wszystkim wersjom infografiki nadaliśmy licencję Creative Common, aby nikt nie miał wątpliwości, co do tego, że może je bez obaw wykorzystywać.
Po wnikliwym researchu wyselekcjonowaliśmy grupę kilkunastu odbiorców – od stron związanych z zawodowym kolarstwem (z TDP na czele), przez pasjonatów aż po blogerów związanych z tą dyscypliną. Do każdej z grup skierowaliśmy wiadomości dostosowane do stylu komunikacji odpowiedniego dla danego odbiorcy, czyli notatki prasowe, oficjalne maile, ale też luźne wiadomości informujące o całej akcji.
Infografikę opublikowaliśmy na naszej stronie na FB w piątek, dzień przed startem wyścigu. W sobotę dorzuciliśmy wersję angielską. Odzew z jakim się spotkaliśmy przerósł nasze oczekiwania. Tour de Pologne podzielił się naszym projektem na Facebooku oraz Twitterze, czyli efekt jaki sobie założyliśmy został osiągnięty w pełni. Oprócz tego kilka polskich (m.in. „Kolarstwo w Eurosporcie”, „Skandia - Dwa kółka - ruszaj na rower”, „Pro-Cycling.org”) oraz zagranicznych (m.in. „BMC Racing Team”) stron o dużym zasięgu opublikowało infografikę.
W 5 dni po publikacji zasięg na FB wyniósł 70k, a liczba osób zaangażowanych przekroczyła 2k. Musimy jednak podkreślić, że liczby w facebook'owych statystykach byłyby znacznie wyższe, gdyby posty były udostępniane bezpośrednio z naszego fanpage'a, a nie jako grafiki ściągnięte z linka i wrzucane na poszczególne strony.
Warto też zaznaczyć, że ponad 44,5k to zasięg bezpłatny – możemy więc śmiało założyć, że infografika jest po prostu interesująca i użytkownicy chętnie się nią dzielą.
Reasumując: 3 dni pracy (research + projekt), kilkadziesiąt maili i wiadomości prywatnych, 75 zł wydanych na reklamę FB i (licząc ostrożnie) grubo ponad 70 tysięcy osób, które dowiedziały się kilku ciekawych rzeczy na temat naszego narodowego wyścigu kolarskiego.
No i zasięg - ponad 10-krotnie większy od najpopularniejszego do tej pory posta opublikowanego na naszym fanpage'u.
Wersja jednokolumnowa, trzykolumnowa i anglojęzyczna.
Klient: Projekt własny
Data: 2015
Infografika
· Zbiór i opracowanie danych
· Stworzenie makiet
· Opracowanie koncepcji wizualnej
· Projekt infografiki
· Opracowanie materiałów prasowych
· Publikacja infografiki / kontakt z mediami
Niezależnie od tego czy reprezentujesz markę, produkt, piszesz bloga, prowadzisz startup lub fundację związaną z kulturą - skontaktuj się z nami i przedstaw swój pomysł.
m: hello@papercut.pl
t: +48 793-866-140